Miejscowości - Izbica

Zabytkowy kościół w Izbicy (08.2005) IZBICA - wieś na południowym brzegu jeziora Łebsko w gminie Glówczyce.

Gisbitze (1523), Jesebitz (1561), Gjesebitz (1588) (g dla oznaczenia litery j). Słowińcy używali nazwy Jizbjica. Nazwa pochodzi od określenia izbica - szkielet izby zbudowany z belek, komórka, a także trójgraniasta konstrukcja z pali zabezpieczająca filary mostu. Najpewniej na grząskim gruncie nad jeziorem wzniesione były wzmacniające konstrukcje z pali; niem. Giesebitz.

Izbica powstała dopiero w XVI w.; pierwsze zapisy pochodzą z dokumentów rycerstwa pomorskiego i rodów von Stojentin i von Putkamer.

We wsi stoi kościół z 1930 roku ozdobiony smukłą częściowo ryglową wieżą. Najokazalszym elementem jest cebulasty, zzieleniały hełm. W środku freski ze scenami biblijnymi z życia rybaków. Gdy doktor Lechman przyjechał z Berlina z pomocnikami malarskimi, to podobno tutejszy proboszcz odnotował niespotykany wzrost pobożności. Wszyscy mieszkańcy siedzieli w kościele i przypatrywali się pracy. Malarze uwiecznili ciekawskich na ścianach świątyni.

Rezerwat przyrodniczy, częściowo torfowiskowy, "Bagna izbickie" o powierzchni 281,18 ha.

Izbica - przystań rybacka (08.2005) Izbica - przystań rybacka (08.2005)

Źródło: "Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego"
autor: A. Świetlicka - E. Wisławska

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..