Ścieżka przyrodnicza „Światło latarni”

tntytul

Rodzaj: przyrodniczo-kulturowa

Odbiorcy: uczniowie wszystkich typów szkół (oferta edukacyjna, cennik)

Liczba uczestników: do 30 osób

Długość: 5,5 km (przejdź do mapy)

Liczba przystanków: 17

Czas: 4 godz.

Wydawnictwo: Przewodnik. Ścieżka przyrodnicza "Światło Latarni" z płytą CD z kartami pracy i scenariuszami zajęć (wydawnictwa)

Ćwiczenia praktyczne: rozróżnianie gatunków roślin borów sosnowych, wykonywanie prostych rysunków schematycznych uwzględniających najbardziej charakterystyczne cechy gatunkowe, porównywanie muszli różnych gatunków małży.

Wykorzystywane pomoce: karty pracy, przewodniki do oznaczania gatunków roślin, tablice porównawcze.

Infrastruktura na ścieżce: tablica ogólna z mapą, tablice edukacyjne na przystankach, wiata edukacyjna z miejscem na ognisko, ławki, kosze, wygrodzenia.

Trasa: Ścieżka biegnie równolegle do niebieskiego szlaku turystycznego w Obwodzie Ochronnym Smołdziński Las. Prowadzi od parkingu leśnego w Czołpinie na szczyt najwyższej zalesionej wydmy w SPN i latarnię morską w Czołpinie, dalej szlakiem do zejścia na plażę i wzdłuż brzegu morskiego na zachód do tzw. Czerwonej Szopy, skąd drogą do woliery z bielikiem na terenie byłej jednostki wojskowej w Czołpinie.

Omawiane zagadnienia:
1.Nadmorskie bory sosnowe- flora, fauna.
2.Rośliny towarzyszące człowiekowi.
3.Rodzime i obce w Parku gatunki drzew iglastych.
4.Porosty, jako bioindykatory zanieczyszczenia powietrza.
5.Przystosowania roślin do życia na wydmie.
6.Sezonowość plaży Bałtyku.
7.Flora i fauna Bałtyku.
8.Pojęcia: kidzina, ripplemarki, otoczaki.
9.Dziedzictwo kulturowe - latarnia morska i zabytkowa osada latarników, stacja ratownictwa morskiego.


Uwagi:
1.Wymagane obuwie terenowe, zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem i promieniowaniem UV oraz przeciw komarom i kleszczom.
2.Możliwy jest drugi wariant trasy - do przystanku XII trasą ścieżki, a następnie wzdłuż brzegu morskiego na wschód, do skrzyżowania z czerwonym szlakiem turystycznym, skąd w poprzek Mierzei ruchomymi wydmami morskimi do drogi prowadzącej na Parking Leśny w Czołpinie.




Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..